Kom tørskoet rundt om Glumsø Sø
29. november 2011
Næstved Kommune går i gang med en tiltrængt renovering af den dejlige sti omkring Glumsø Sø. Arbejdet begynder i starten af december og forventes færdigt senest 1. maj, alt efter hvordan vinteren bliver. Arbejdet vil blive udført af kommunens Parkafdeling, efter et godt samarbejde med ”Søens folk” - en interessegruppe under Lokalrådet i Glumsø.
Stiens renovering vil gøre den farbar det meste af året. Stiens lave punkter i søens sydende vil blive hævet, så den ikke oversvømmes af smeltevand i vinterhalvåret. Visse strækninger med stejle stigninger jævnes lidt, så færden med f.eks. kørestole kan ske under mere trygge vilkår.
Stiens overflade bliver belagt med en speciel lerholdig grusblanding, som gør den jævn og stabil. Det er anvendt med godt resultat på andre tilsvarende stisystemer. Kommunen vil fortsat vedligeholde stien.
”Vi glæder os til at stien kommer i ordentlig stand og er rigtig tilfreds med at Næstved Kommune har givet tilsagn om, at stien vil blive vedligeholdt, så alle fremover kan færdes på den,” fortæller Claus Meyer fra Søens folk.
Der er sikkert mange, som vil være interesseret i at følge med i arbejdet. Det kan også lade sig gøre - kom bare og kig - men hold afstand til arbejdsområdet og de farlige maskiner. Stien må benyttes uden for arbejdsområdet, og det er på eget ansvar. Stien må fortsat benyttes på eget ansvar uden for tidsrummet for arbejdstid. Skilte vil informere.
Søens folk har i samarbejde med Hjerteforeningen taget initiativ til renoveringen. Projektet er baseret på at imødekomme mange henvendelser om stiens forfald og de mange gode bud på, hvordan flere kan få mere glæde af stien.
”Der har været et konstruktivt samarbejde og snak frem og tilbage mellem de mange parter, bl.a. Hjerteforeningen, politikere, Natur & Vand, Plan & Trafik, Park, Beredskabschefen i Næstved Kommune, Naturstyrelsen Storstrøm, Naturfredningsforeningen, naboer til stien m.fl.,” fortæller Claus Meyer og fortsætter: ”Alle parter har medvirket til en positiv løsning af udfordringerne, foreløbig tak til alle, der har hjulpet stien på vej og glæder sig til det videre arbejde med projekt”
Jesper Gersholm, som er formand for Teknisk Udvalgt i Næstved Kommune er også glad for samarbejdet: Vi er meget glade for, at kunne imødekomme den store lokale interesse for stien med at finde midler til projektet og stå for udførelsen. Nu giver flere års arbejde resultat, og jeg håber rigtig mange vil benytte sig af det, når stien står klar til foråret.
Stien gik tidligere gennem et stort foldområde, der er ejet og drevet af Naturstyrelsen. Vandrere skulle gennem to låger og en fold med græssende dyr. Der var en del klager over besvær med at åbne de tunge låger og over at skulle gå gennem folde med løsgående dyr.
Naturstyrelsen har været meget positiv i forhold til at få problemet løst og har allerede ændret foldhegn og fjernet lågerne. Området er nu delt i 2 folde, og dette giver yderligere en naturmæssig gevinst, da de græssende dyrs kan tilpasses opgaven med naturpleje.
I den øvre fold er der en massiv forekomst af Bjørneklo, og her vil de blive ædt af får. I den anden fold er der en stor rigdom af den fredede Maj-Gøgeurt, og de plejes bedst med køer.
Hjerteforeningen har et ønske om at stien opgraderes til Hjertesti på grund af den passende længde på de ca. 3 km og de store naturoplevelser, der er rundt om Glumsø Sø. Samtidig er stien bynær, der er gode P-forhold nær stien, og afstanden fra stiens udgangspunkter til stationen er kort, så der kan også tiltrækkes brugere fra andre egne af kommunen.
Søens folk håber på, at stien kan indvies til ”Hjertesti” i sommeren 2012. Men inden da skal der skaffes midler til markeringsstandere med kort og foldere, bænke m.v. Lokalrådet vil derfor snarest søge midler hertil.
Sidst opdateret den 29. november 2011