Gå til hovedindhold
Foreninger
Fritid
Nyhed

Søg Realdania nu: Drømmer din forening om tag over hovedet?

Drømmer din forening om jeres eget sted, hvor I kan mødes i lokalsamfundet? Så gør som Dorthe Eggertsen og Ladby Foredragsforening og ansøg om et nyt fælleshus via Realdania.

18. mar. 2025

Ladby Foredragsforening har søgt og er blevet udvalgt til at få opført et fælleshus fra Realdania. Formand Dorthe Eggertsen ser frem til, at landsbyen kan få et nyt, fælles mødested. Grunden har foreningen lejet af en nabo. Foto: Næstved Kommune.

Indhold

    Lige nu er det muligt for foreninger og fællesskaber med en drøm om et tag over hovedet at søge Realdania om at få et fælleshus.

    Frem til 1. maj 2025 kan lokale foreninger og fællesskaber nemlig søge i 2. runde af Realdanias indsats ”Vores Sted”.

    ”Det, vi har drømt om”
    Ladby Foredragsforening har søgt og er blevet udvalgt til at få opført et fælleshus fra Realdania. Foreningen plejer at samle borgerne i og omkring Ladby til fastelavn, Skt. Hans og andre begivenheder, og foreningen har gennem 75 år stået bag landsbyens fester og kulturelle arrangementer. Det nye fælleshus åbner op for mange flere muligheder - også for flere, mindre hverdagsfællesskaber, som er vigtige for trivsel og livskvalitet i et lokalsamfund: 

    ”Det bliver noget andet, når vi har vores eget sted, hvor vi kan mødes i hverdagen og lave noget sammen. Vi kommer helt sikkert til fortsat at have mange aktiviteter og arrangementer i Ladby. Vores nye mødested giver os mulighed for at gøre nye ting som fællesspisning og at etablere en spiselig have ude omkring huset. Her kan også være en lille butik med lokalt producerede ting, eller landsbyens byttebod, som lige nu kun er online. Det er det, vi har drømt om,” siger Dorthe Eggertsen, formand for Ladby Foredragsforening.

    Flere kan nu søge om et fysisk mødested
    Realdania giver i anledning af deres 25-års jubilæum i alt 150 mødesteder til fællesskaber og foreninger over hele landet. Lige nu har Realdania en ny ansøgningsrunde, hvor lokale foreninger og fællesskaber kan søge om at få deres eget sted. Ansøgningsfristen er 1. maj 2025.

    Alle kan søge, og det koster ikke noget. Det kræver heller ikke erfaring med at bygge – kun en drøm om at skabe et lokalt mødested, og at I har en idé til at samle folk og lyst til at styrke fællesskabet. 

    Jubilæums-indsatsen ”Vores Sted” modtog i første runde over 600 ansøgninger, og 60 steder blev udvalgt – to af dem i Næstved Kommune - nemlig Ladby Foredragsforening og Andelsboligforeningen Fugleparken i Glumsø.

    Læs mere og ansøg på www.voressted.nu 

    Vælg mellem 4 modeller
    Når I ansøger om et nyt fælleshus, kan I vælge mellem 4 forskellige modeller: Fællestaget, Udestuen, Værkstedet og Naturbasen. De er alle på 36-38 m2 + terrasse.

    I Ladby har bestyrelsen valgt ”Værkstedet” med plads til materialer og redskaber. Et sted, hvor man kan mødes, bruge hænderne, være kreative, reparere eller skabe noget.

    De aktive i Ladby Foredragsforening håber at kunne tage deres nye fælles mødested i brug i efteråret. Det vil det tage 6-8 uger for Realdania at rejse mødestedet. Realdania står for alt i forbindelse med opsætning af huset.