De første lejere er flyttet ind i nyt svanemærket kontordomicil
Moderne erhvervsfaciliteter, attraktive rammer og en stærk placering har gjort det nye kontordomicil i Stenlængegårdsområdet til et eftertragtet valg. Nu er de første virksomheder flyttet ind, mens anden etape allerede er på vej.
Direktør og medejer Frederik Hansen i FLY-ejendomme glæder sig over, at lejerne nu rykker ind i det nye kontordomicil. Foto: Næstved Kommune
Der er blevet pakket flyttekasser ud, sat computere op og fundet plads til kaffemaskinerne. Den seneste uge er de første virksomheder flyttet ind i det nye svanemærkede kontordomicil i Stenlængegårdsområdet, hvor udviklingen fortsætter i højt tempo.
Det moderne erhvervsbyggeri på 2.770 kvadratmeter blev påbegyndt i maj 2025 og er opført side om side med både Næstveds nye svømmehal og den svanemærkede daginstitution Svanereden.
Blandt de første lejere er BoligNæstved, Nordea, Dansk Revision, Skark-Rådgivning og ingeniørfirmaet T-KON.
Hos T-KON er man fortsat ved at falde på plads i de nye omgivelser.
- Vi har fortsat en del i flyttekasser, men kaffemaskinen er sat på plads. Det er lækre og moderne lokaler med en fantastisk beliggenhed, så vi er meget glade for at kunne rykke ind, siger direktør Troels Ejdrup Andersen.

T-KON-direktør Troels Ejdrup Andersen og hans medarbejdere er netop rykket ind i kontordomicilet. Foto: Næstved Kommune
Central placering
Det nye kontordomicil er opført af FLY Ejendomme, der oplever stor interesse for de moderne erhvervslokaler.
- Det er et superattraktivt lejemål, som har været relativt nemt at leje ud. Både i forhold til beliggenheden, men også fordi virksomhederne gerne vil tilbyde godt arbejdsmiljø i nye, moderne lokaler, siger direktør og medejer Frederik Hansen.
Han peger blandt andet på områdets centrale placering tæt på Næstved Nord Station, busforbindelser og den kommende motorvej mod Rønnede som væsentlige årsager til interessen.

Der er flere tagterrasser etableret på kontorbygningen. Foto: Næstved Kommune
- Det er den helt rigtige beliggenhed, vi bygger på. Tæt på Næstved Nord Station, buslinjer og ikke mindst tæt på den kommende Næstved-motorvej mod Rønnede, siger Frederik Hansen.
Han fremhæver også samarbejdet med kommunen som en vigtig del af projektets udvikling.
- Vi har haft et fantastisk samarbejde med kommunen, som virkelig har været en medspiller hele vejen igennem, siger han.
Anden etape i fuld gang
Med indflytningen er endnu en milepæl nået i udviklingen af Stenlængegårdsområdet. Kontordomicilet skal være med til at skabe attraktive rammer for virksomheder og medarbejdere og understøtte ambitionen om at tiltrække flere virksomheder til Næstved.
Første etape har plads til cirka 80 medarbejdere. Samtidig er arbejdet med anden etape på yderligere 1.800 kvadratmeter i fuld gang. Når den står klar til indflytning den 1. september 2027, vil den skabe plads til yderligere omkring 60 medarbejdere.
I anden etape flytter Danske Bank, SafeDesign, Lavpris Laase og DGE Miljø- og Ingeniørfirma ind, mens FLY Ejendomme fortsat er i dialog med flere virksomheder om de resterende lejemål.
Når begge etaper står færdige, vil kontordomicilet samlet kunne rumme omkring 140 medarbejdere. Byggeriet har desuden moderne fællesfaciliteter med mulighed for fælles frokostordning samt otte Clever-ladestandere til medarbejdere og besøgende.

Der er fælles frokostfaciliteter for alle medarbejdere i kontordomicilet. Foto: Næstved Kommune