Op mod 30.000 gæster Næstved Træskibsfestival
74 træskibe med 600 besætningsmedlemmer og et væld af oplevelser venter til Næstved Træskibsfestival 6.-8. juni. Der er gratis entré for alle.
)
Kanonaffyring ved solnedgang, paradesejlads og åbne skibe. Havnevandring og marsvinejagt. Gratis mini-tog mellem by og havn. Streetfood og markedsboder. Koncerter, gadeteater og udstillinger. Yoga, leg på kaj, hoppeborge og highjumper-trampolin.
Der bliver fuld fart over feltet, når Næstved Træskibsfestival sætter sejl fra fredag den 6. juni kl. 14 til søndag den 8. juni kl. 15.
Borgmester Carsten Rasmussen glæder sig til maritim folkefest på havnen:
- Med hele 74 træskibe og 600 besætningsmedlemmer har festivalen vokset sig langt større end forventet. Det bliver en fantastisk oplevelse for både borgere og turister, og jeg glæder mig helt vildt til at se de mange historiske træskibe lægge til kaj i Næstved Havn, siger Carsten Rasmussen og tilføjer:
- Træskibsfestivalen er endnu et godt eksempel på, hvad Næstved kan som event-by og ikke mindst, hvad Næstved Havn kan bruges til. Tak til alle, der har bidraget til festivalen, ikke mindst de 43 seje frivillige. Jeg håber, at borgerne i Næstved og omegn tager familie og venner under armen og kommer ned og nyder de mange aktiviteter – og forhåbentlig også sommervejret – i vores allesammens Næstved.
Trafik og parkering
Med en forventning om op til 30.000 gæster og for at sikre en god afvikling af festivalen vil der blive spærret for kørende trafik på Toldbodgade og et stykke af Kanalvej. Gule omkørselsskilte opsættes.
Der indrettes område til handicap-parkering på Vestre Kaj, ligesom der også er reserveret parkering til pressen. Indkørslen til parkeringspladsen er via en automatisk port ved Vestre Kaj nr. 16. Der skal fremvises kørselstilladelse, pressekort eller handicap-skilt i bilruden.
Næstved Kommune opfordrer festivalgæster til at gå, cykle eller benytte offentlig transport frem og tilbage til festivalen. Festivalområdet ligger 13 minutters gang fra Næstved Station.
Hvis man tager bilen, anbefaler vi, at man kører sammen for at mindske trafik og belastning på parkeringspladserne. Følg skiltning og midlertidige ændringer i trafikforholdene under festivalen. Se parkeringsmuligheder her.
NÆSTVED TRÆSKIBSFESTIVAL I TAL:
30.000 gæster forventes at lægge vejen forbi
74 træskibe med 600 besætningsmedlemmer
43 frivillige bidrager til festivalsafviklingen
47 punkter på programmet
20 markedsboder
18 streetfood-vogne og 3 barer
11 koncerter
2 hoppeborge, 1 kæmpe sandkasse og 1 highjumper trampolin