Gå til hovedindhold

Særligt Tilrettelagt Ungdomsuddannelse - STU

STU er en 3-årig ungdomsuddannelse, som du har ret til, hvis du er ung med særlige behov.

4. apr. 2025

Indhold

    STU er en 3-årig ungdomsuddannelse, som du har ret til, hvis du er ung med særlige behov. Uddannelsen er kun for dig, der ikke har mulighed for at gennemføre en anden ungdomsuddannelse, selvom du får specialpædagogisk støtte. 

    Formålet med STU er, at ”unge med særlige behov opnår personlige, sociale og faglige kompetencer til en så selvstændig og aktiv deltagelse i voksenlivet som muligt og at give unge med potentiale herfor forudsætninger for videre uddannelse og beskæftigelse.”  (STU-loven) 

    Den særligt tilrettelagte ungdomsuddannelse skal desuden give den unge tilknytning til et ungdomsmiljø, hvor der kan gøres nye sociale erfaringer. Samlet set skal STU give de unge et så godt afsæt som muligt til deres voksenliv. 

    Målgruppen for STU er unge med særlige fysiske og/eller psykiske behov. Gruppen af unge under 25 år med særlige behov omfatter blandt andet unge med svære bevægelseshandicap, multihandicappede unge, unge med autisme, unge med psykiske lidelser samt unge med erhvervet hjerneskade. 

    Det vil altid være en konkret vurdering, om den unge er i målgruppen til STU. Der er altså ikke bestemte typer af funktionsnedsættelser eller bestemte diagnoser, som er afgørende for den unges ret til STU. Har den unge mulighed for at gennemføre en anden ungdomsuddannelse, evt. med specialpædagogisk eller anden støtte, er den unge ikke i målgruppen til STU. ”Alle relevante tilbud om ordinær ungdomsuddannelse, herunder forberedende grunduddannelse (FGU), skal så vidt muligt være afprøvet, inden der tages stilling til STU”. 

    Den unge skal have opfyldt skolepligten og være under 25 år for at starte på uddannelsen. 

    For at få ungdomsuddannelsen skal du kontakte din uddannelsesvejleder i Uddannelsesvejledningen, som vil give dig råd og vejledning i forhold til, om du er i målgruppen til ungdomsuddannelsen for unge med særlige behov. 

     

    STU adskiller sig fra andre ungdomsuddannelser ved, at der tilrettelægges et individuelt uddannelsesforløb. STU’en skal planlægges ud fra den unges forudsætninger, behov og interesser, og der skal være en samlet målsætning for uddannelsen. 

    Uddannelsesforløbet og de overordnede mål for uddannelsen bliver beskrevet i en individuel forløbsplan. Både den samlede målsætning og delmål skal være så konkrete, at det er muligt at vurdere, om den unge er i udvikling, og målene bliver opfyldt. 

    STU består både af undervisning, træning og praktiske aktiviteter og indeholder tre delelementer: 

    1. En almendannende del, der retter sig mod udvikling af den unges personlige og sociale udvikling kombineret med samfundsfag. Det kan fx være: 

    • Kommunikation, viden og indsigt i samfundsforhold 

    • bo-undervisning, selvstændig livsførelse og husholdning 

    • økonomi og kendskab til offentlige tilbud samt 

    • anvendelse af hjælpemidler i forbindelse med uddannelsen 

    • Social interaktion og træning 

    2. En specifikt målrettet del, der skal støtte udviklingen af den unges interesser og evner samt særlige færdigheder: 

    • fritids- og interessebetonede aktiviteter 

    • beskæftigelsesmæssige aktiviteter som virksomhedsbesøg og undervisning i arbejdsmarkedsforhold 

    • forberedelse og træning med henblik på praktik i virksomheder og institutioner 

    • udvikle kompetencer til at fortsætte i beskyttet beskæftigelse eller et samværs- og aktivitetstilbud 

    3. Praktik i virksomheder og institutioner, der bidrager til at opfylde målene i forløbsplanen, og hvor den unge i praksis får mulighed for at afprøve tilknytning til arbejdsmarkedet. 

    Forløbsplanen justeres efter behov, dog mindst én gang årligt. 

    STU er et treårigt forløb. Uddannelsen skal være afsluttet senest fem år efter opstart. 

    Uddannelsen er på minimum 840 timer pr. år og har et gennemsnitligt timetal på ca. 21 timer om ugen. Den unge skal så vidt muligt kunne deltage i aktiviteterne i forløbsplanen i det vejledende timetal på 21 timer om ugen.  Da det er en individuelt tilrettelagt uddannelse, skal aktiviteterne i forløbsplanen dog tilpasses den unges behov og muligheder for at håndtere undervisningen. Der er således ingen nedre grænse, hvad angår timetal for STU-målgruppen. 

    Bevillingskompetencen for STU ligger i STU-nævnet i Center for Unge og Uddannelse. 

    STU-nævnets faste medlemmer er: 

    • Teamchef, Center for Unge og Uddannelse (formand) 

    • Teamchef, Center for Handikap og Psykiatri 

    • Teamchef, Center for Børn og Unge 

    • Faglig Leder, Center for Arbejdsmarked 

    STU-visitationsudvalget forholder sig til nedenstående forhold: 

    • Vurdering af om den indstillede unge er i målgruppen til STU 

    • Hvilke STU-tilbud den unge skal tilbydes, og om den unge skal have ét eller flere tilbud. 

    • Godkendelse af valg af STU-tilbud 

    • Godkendelse af den foreløbige forløbsplan 

    • Godkendelse af ændret STU-tilbud 

    • Ny målgruppevurdering af unge, som ønsker at genoptage deres STU efter afbrud 

    • Bevilling af transport   

    STU-nævnet træffer alle afgørelser ud fra både en faglig og økonomisk vurdering. 

    Vejledning 

    Hvis den unge og forældrene har ønske om STU, indleder uddannelsesvejlederen et konkret samarbejde med dem, hvor STU drøftes nærmere. Vurderer uddannelsesvejlederen, at den unge kan være i målgruppen for STU, drøftes de relevante STU-tilbud inden for Næstved Kommunes tilbudsliste. Den unge har ret til at vælge mellem flere tilbud, medmindre den unge har behov for et ekstraordinært specialiseret tilbud. Det er i sidste ende STU-nævnet, der afgør, om den unge er i målgruppen for STU og om den unge er i målgruppen for ét eller flere tilbud. 

    Uddannelsesvejlederen udarbejder ét dokument i samarbejde med den unge og evt. forældre/pårørende. Dokumentet indeholder en målgruppevurdering samt et udkast til en foreløbig forløbsplan med målsætninger for den unge. Sagen skal være veldokumenteret og vedlagt relevante bilag fx PPV, erklæring fra psykiatrien, skoleudtalelser m.m. der dokumenterer funktionsniveau og hvilke tiltag mod anden ordinær uddannelse, der har været foretaget i processen frem mod indstilling til STU. 

    Nævnsmødet 

    På mødet behandler STU-nævnet indstillingen, og herpå træffer STU-nævnet den endelige afgørelse om, hvorvidt den unge er i målgruppen til STU, om den unge skal have ét eller flere tilbud og om den foreløbige forløbsplan kan godkendes. På mødet udvælges de to STU-steder, som den unge kan vælge imellem. Uddannelsesvejlederen præsenterer den unge og evt. forældre/pårørende for det, hvis den unge er i målgruppe for flere tilbud. 

    STU-nævnet sender afgørelsen til den unge, evt. forældre/pårørende, senest 10 hverdage efter visitationsmødet. 

    Er den unge visiteret til STU, starter den unge på sin uddannelse hurtigst muligt efter afgørelsen.   

    Ret til at foreslå et alternativt uddannelsessted 

    Den unge har ret til at ønske et alternativt uddannelsessted end de tilbud, som STU nævnet har givet. For at det alternative uddannelsessted kan godkendes af STU-nævnet, skal det: 

    • være registreret på STU-portalen og have en kvalitetsaftale med kommunen 

    • matche den unges behov, ønsker og interesser 

    • ikke være uforholdsmæssigt dyrere end det tilbud, som kommunen har givet den unge 

    • ikke indebære uforholdsmæssig meget transport og ventetid for den unge 

    Det er STU-nævnet, der foretager den prismæssige vurdering, og vurderingen rummer både uddannelsesdel og transportudgifter. 

    Den unge har ret til at vælge imellem flere STU-tilbud. Næstved Kommune ønsker at præsentere forskellige uddannelsessteder for unge i målgruppen, så den unge i samarbejde med uddannelsesvejleder og forældre får tilrettelagt det bedst mulige STU-forløb. 

    Næstved Kommunes mulige tilbud er sammensat ud fra en faglig og økonomisk vurdering. 

    Uddannelsesvejleder gennemgår sammen med den unge og forældre de to tilbud. Formålet er sammen at afklare, hvilket tilbud der bedst kan imødekomme de mål, der er i den unges forløbsplan. I drøftelserne indgår også den unges behov for transport og evt. ventetid, så det sikres, at skoledagen hænger sammen for den unge. 

    Unge, der er bevilget et botilbud efter Serviceloven eller Barnets Lov, og hvor botilbuddet ligger uden for kommunen, bliver tilbudt et STU-tilbud i sammenhæng med dette. 

    Hvis det vurderes, at en ung med omfattende og komplekse kognitive og/eller fysiske funktionsnedsættelser, har behov for et ekstra ordinært specialiseret tilbud, der kræver særlige fysiske rammer og særlige personalemæssige kompetencer, tilbydes der ét tilbud.

    Det er STU-lovens intention, at unge i STU kommer godt og hurtigt videre efter endt uddannelse. Et ressourcepapir og udslusningsmøde skal understøtte at den unges perspektiver, fremtidsmuligheder og ønsker bliver afklaret og dokumenteret i god tid. 

    Ressourcepapir og udslusningsmøde 

    12 måneder før STU afsluttes afholdes et udslusningsmøde. Her deltager den unge, forældre, uddannelsesvejleder, STU-tilbuddet og relevante fagområder, som fx koordinerende sagsbehandler fra Jobcentret i Næstved. Det er STU tovholder, der koordinerer og inviterer til mødet. 

    Formålet med mødet er at planlægge samarbejdet i den unges overgang ud af STU og at begynde på et ressourcepapir. Ressourcepapiret danner grundlag for en eventuel justering af den unges uddannelsesplan og skal understøtte en god planlægning og koordinering af, hvad den unge skal efter STU’ens afslutning.   

    Senest 3 måneder inden afslutning på STU-forløbet, indkalder STU tovholder de samme deltagere til et sidste udslusningsmøde om den unges overgang fra STU til videre aktivitet (uddannelse, beskæftigelse, fritidsaktiviteter eller sociale aktiviteter) Her laves de sidste aftaler omkring den unges afslutning af STU, og den videre plan lægges fast. Ressourcepapiret indgår som en del af drøftelserne. 

    Uddannelsesbevis 

    Når den unge afslutter sin STU, udarbejder uddannelsesstedet et uddannelsesbevis. Beviset indeholder en kort beskrivelse af uddannelsens indhold, og de kompetencer den unge har opnået, samt en vurdering af den unges opfyldelse af målene for hele uddannelsen og for de enkelte uddannelsesdele. 

    Hvis uddannelsen afbrydes permanent før tid, udarbejder uddannelsesstedet et uddannelsesbevis for de færdiggjorte uddannelsesdele. Afbrydes uddannelsen midlertidigt, udarbejder uddannelsesstedet et uddannelsesbevis for de færdiggjorte uddannelsesdele, hvis den unge anmoder om det. 

    Den unge skal møde frem og deltage aktivt i sin STU. 

    Der bliver ikke sat spørgsmålstegn ved, om den unge deltager aktivt, hvis den unges fravær skyldes almindeligt sygefravær og lignende – målgruppen taget i betragtning –, fødsel eller andre særlige forhold. Fravær, som skyldes den unges diagnose/funktionsnedsættelse, er heller ikke nødvendigvis det samme som, at den unge ikke deltager aktivt i uddannelsen. 

    Det er uddannelsesvejlederens ansvar at følge op, hvis den unge ikke deltager aktivt eller helt udebliver. Uddannelsesvejlederen kan i sidste ende afbryde den unges STU.  

    Processen frem mod afbrydelse af et STU-forløb skal følge nedenstående trin:  

    1. Hvis den unge udebliver fra sin STU eller ikke deltager aktivt, skal uddannelsesvejleder tage kontakt til den unge og forældrene og STU-tilbud. Formålet er at drøfte og justere forløbsplanen, så den i højere grad understøtter, at den unge kan deltage aktivt i sin STU. 

    1. Hvis den unge fortsat ikke deltager aktivt i sin STU, bliver den unge og forældrene indkaldt til samtale med uddannelsesvejlederen og STU-tilbuddet.  For at understøtte at den unge deltager mere aktivt i uddannelsen justeres den unges forløbsplan en gang mere.  

    1. Hvis den unge fortsat ikke deltager aktivt i sin STU, kan uddannelsesvejlederen afbryde den unges STU-forløb. Uddannelsesvejleder skal i den forbindelse vurdere, at yderligere tilpasninger af forløbsplanen ikke vil få den unge til at deltage aktivt i sin STU.  

    Afgørelse om evt. afbrydelse af den unges STU skal ske på et sagligt oplyst grundlag. Afgørelsen bør træffes i samråd med den unge og forældre og med inddragelse af oplysninger fra den unges uddannelsessted. 

    STU-nævnet orienterer skriftligt den unge og forældrene om afgørelsen og begrundelsen herfor og medsender en klagevejledning.  

    Hvis en ung bliver nødsaget til at holde en pause i STU-forløbet på grund af sygdom eller af andre grunde, skal STU-nævnet godkende afbrydelsen. 

    Den unge kan søge om at få et tidligere afbrudt STU-forløb genoptaget. Anmodningen om genoptagelse af uddannelsen skal ske, inden den unge fylder 25 år. Den unge skal dog færdiggøre ungdomsuddannelsen senest 5 år efter, at den er påbegyndt. Alderskravet kan i særlige tilfælde fraviges. Det er STU-nævnet, som træffer afgørelse om en mulig fravigelse af alderskravet.  

    Inden den unge kan genoptage sit STU-forløb, skal forløbsplanen tilrettes og godkendes. 

    Når en ung på uddannelseshjælp får sat sit STU-forløb på pause, vil den unge blive indkaldt af en sagsbehandler i Jobcentret til møde om den videre plan. Der vil blive lagt en plan for hvordan der arbejdes med den unges uddannelses-og beskæftigelsesmål og indsatser frem til at den unge kan genoptage sit STU-forløb. 

    STU-udvalget beslutter hvilken form for transport den unge kan bevilges og omfanget heraf. Beslutningen træffes på baggrund af en lægeerklæring eller anden sagkyndig udtalelse om den unges transportevne. 

    Unge uden særlige transportbehov som har mere end 22 km fra deres hjem til STU-tilbud og retur kan søge STU-nævnet om at få bevilget transportgodtgørelse. Der bevilges som udgangspunkt transport med offentlig transport. 

    Unge med særlige transportbehov får bevilget den nødvendige transport til og fra deres STU-tilbud. Dette bevilges på STU-nævnet på baggrund af indstilling fra uddannelsesvejlederen.

    Den unges forsørgelse under STU kan fx være forældreforsørgelse (unge under 18 år) eller den unge kan søge offentlig forsørgelse efter det fyldte 18. år efter gældende regler. 

    Et tilbud efter STU-loven omfatter kun tilbud om uddannelse og transport i forbindelse med uddannelsen. 

    En række tilbud efter Serviceloven kan være nødvendige i forbindelse med et STU-tilbud, men er ikke omfattet af STU-tilbuddet. Disse tilbud skal bevilges særskilt efter Serviceloven. Det er henholdsvis Børne- og Unge afdelingen og Handikap og Psykiatri afdelingen, der har kompetencen til det. 

    Tilbud efter serviceloven kan fx være: 

    • personlig og praktisk hjælp efter Servicelovens §83 

    • socialpædagogisk bistand efter Servicelovens §85  

    • ledsageordning efter Servicelovens §97. 

    • botilbud efter Servicelovens §107 (midlertidige botilbud) eller §108 (længerevarende botilbud).  

    Uddannelsesvejleder indgår i samarbejde med Børne- og Unge afdelingen og Handikap og Psykiatri afdelingen omkring den unges behov for tilbud efter Serviceloven, så der så vidt muligt sikres sammenhæng mellem STU og øvrige tilbud.  

    Næstved Kommune kan kun indgå samarbejde med STU-leverandører, der er registreret på den nationale STU-portal. 

    Næstved Kommune skal indgå en kvalitetsaftale med de STU-tilbud, som kommunen samarbejder med, med undtagelse af kommunens eget tilbud. 

    Uddannelsesvejlederen følger løbende, og mindst én gang årligt, op på forløbsplanen i samarbejde med den unge, forældre og STU-tilbud. Uddannelsesvejlederen har ansvaret for opfølgningen på målene i forløbsplanen, og at der sker progression for eleven. 

    Når kommunen har truffet afgørelse om STU, kan der klages over afgørelsens indhold.  

    Klagen skal sendes direkte til Klagenævnet for Specialundervisning, og kommunen skal altså ikke genvurdere afgørelsen.  

    Der er ingen klagefrist. 

    På Undervisningsministeriets hjemmeside findes en samlet oversigt over love, bekendtgørelser og vejledninger for STU: 

    Kvalitetsaftale

    Fra den 1. januar 2025 skal alle STU-aftaler mellem kommunalbestyrelser og uddannelsessteder være indgået i form af kvalitetsaftaler.

    Kvalitetsaftalen mellem kommunalbestyrelsen og uddannelsesstedet skal indeholde:

    • en beskrivelse af opgavefordelingen mellem kommunalbestyrelsen og uddannelsesstedet,
    • en beskrivelse af undervisningens indhold, tilrettelæggelse og omfang,
    • en beskrivelse af de økonomiske vilkår for uddannelsesstedets varetagelse af opgaven, herunder budget og regnskab,
    • en angivelse af eventuelle kvalitetsparametre for institutionens udførelse af opgaven og
    • et krav om, at institutionen giver kommunalbestyrelsen de oplysninger, som kommunalbestyrelsen skønner nødvendige, om varetagelsen af opgaven.

    Hent aftalen her

    Den udfyldte kvalitetsaftale skal sendes retur til cuu@naestved.dk