Gå til hovedindhold
Uddannelse

Ny kandidatuddannelse er på vej til Næstved

Roskilde Universitet forventer at oprette en et-årig kandidat i erhvervsøkonomi i Næstved indenfor de kommende år.

5. maj 2026

Den nye kandidatuddannelse vil blive fysisk placeret hos Zealand i Næstved. Foto: Zealand - Sjællands Erhvervsakademi

Indhold

    Roskilde Universitet vil oprette en ny, et-årig kandidatuddannelse i erhvervsøkonomi, som skal have fysisk placering hos erhvervsakademiet Zealand i Næstved. Universitetet forventer, at uddannelsen kan tage imod de første studerende indenfor de kommende år.

    Flere virksomheder på Sjælland efterspørger medarbejdere med erhvervsøkonomiske kompetencer, og den udfordring vil uddannelsesinstitutionen forsøge at løse med en ny, et-årig kandidatuddannelse.

    Det er en rigtig god nyhed for Næstved, siger borgmester, Kenneth Sørensen:

    -   Det her er en vigtig brik i at styrke både erhvervslivet og arbejdsmarkedet lokalt. Når flere kan uddanne sig og blive i området, skaber det grobund for vækst, nye arbejdspladser og styrkelse af den lokale velfærd, siger han og fortsætter:

    -   Næstved er i en meget positiv udvikling som uddannelsesby, og den nye kandidatuddannelse er et vigtigt skridt i at styrke vores uddannelsesmiljø, det lokale erhvervsliv og vækstmulighederne udenfor de store byer.

    Om den et-årige kandidatuddannelse:

    • Den nye, et-årige kandidatuddannelse i Næstved er på 75 ECTS.
    • Uddannelsen skal udvikles i tæt samarbejde med det regionale erhvervsliv
    • Uddannelsen skal godkendelse af Forsknings- og Uddannelsesstyrelsen 
    • De et-årige kandidatuddannelser er et resultat af en politisk aftale i Folketinget fra 2023. De første nye, korte kandidatuddannelser ser dagens lys i år.

    Læs mere i RUC’s pressemeddelelse her 

    Læs mere om de nye, korte kandidatuddannelser her.