Næstved står sammen og donerer millionbeløb til Danmarks Indsamling
Børn, forældre og bedsteforældre, foreninger og virksomheder i Næstved Kommune har i fællesskab samlet 3.188.754 kroner ind til børn i glemte kriser. Næstved har vist sig som en eventby, der virkelig bakker op, siger borgmester Kenneth Sørensen.
Børn, unge og ældre har gået ture, samlet pant, lavet saltoer, svømmet baner, doneret på auktion, løbet, læst sammen, købt kage, solgt håndværk, holdt koncerter, spillet banko, deltaget i fællessang og fundet på masser af måder at rejse penge, som kommer børn i glemte kriser til gavn.
Alt det og meget mere er sket i Næstved, der i år har været værtsby i forbindelse med Danmarks Indsamling.
I fællesskab har mange tusinde borgere, foreninger, arbejdspladser og virksomheder i Næstved Kommune samlet 3.188.754 kroner ind hen over de seneste måneder.
Og det hele kulminerede lørdag aften, hvor Danmarks Indsamlings store indsamlingsshow løb af stablen i Arena Næstved, hvor store dele af Danmark så med på DR1.
”Jeg er meget stolt og glad for at se, hvor meget vi kan præstere i Næstved Kommune, når vi står sammen om en god sag og hjælper hinanden. Næstved har vist sig som en eventby, der virkelig bakker op. En stor tak for en enorm indsats skal lyde herfra,” siger borgmester Kenneth Sørensen.
Viser handlekraft og engagement
Kenneth Sørensen var på scenen i showet og sammen med lokale virksomheder, der har støttet den gode sag som en del af Næstved Puljen, offentliggjorde han den gode nyhed med beløbets størrelse.
Indsamlingen har vist, hvordan sammenhold i det lokale erhvervsliv, foreninger, kulturliv, biblioteket, daginstitutioner, skoler og blandt private borgere fører til, at ekstra mange viser handlekraft og engagerer sig, siger Kenneth Sørensen:
”Imponerende mange har været kreative og vist initiativ og hjertevarme i alle kanter af kommunen. Tusindvis har engageret sig i en fælles indsats og skabt gode oplevelser for hinanden. Jeg er slet ikke i tvivl om, at Danmarks Indsamling har styrket fællesskabet og banet vej for gode og sjove aktiviteter for rigtig mange mennesker på tværs af generationer.”
Sådan har Næstved samlet 3.188.754 kroner ind:
- Børnene i Næstved viste vej i Børnenes Danmarks Indsamling og gik imponerende 4,98 km pr. barn i kommunen. I alt 88.907 kilometer, som gennem Novo Nordisk Fondens støtte blev omsat til 1.778.140 kroner.
Donationen går til et Folkekirkens Nødhjælp-projekt i det nordlige Uganda til gavn for fejl- og underernærede børn.
- 42 lokale virksomheder har stået sammen i Næstved Puljen og har rejst 1.045.055 kroner.
- Private borgere, arbejdspladser, institutioner, skoleklasser, foreninger og lokale virksomheder har oprettet 70 lokale indsamlinger. Tilsammen har de mange arrangementer og initiativer indsamlet 312.509 kroner.
- Virksomheder og aktører i Næstved Kommune stod bag hele 33 auktioner for Danmarks Indsamling.
Lørdag i Arena Næstved var det 20. gang, at Danmarks Indsamling løb over skærmen for at vise, at vi er et lille land med et stort hjerte.
Pengene går i 2026 til børn i verdens glemte kriser gennem målrettede humanitære indsatser for børn i nød i Somalia, Sudan, Sydsudan, Uganda, Afghanistan, Etiopien, Irak, Yemen, Syrien og Libanon.
Bag projekterne og Danmarks Indsamling står landets 12 største hjælpeorganisationer.
Indsamlingsshowet ’Danmarks Indsamling’ 2026 blev sendt på DRTV og DR1 den 31. januar og kan genses på DRTV.