Valgresultater og stemmeprocenter

Nedenfor kan du se valgresultater fra 1999 og frem til nu

Afkrydsning på stemmeseddel

Du kan her få information om de seneste valg til Folketinget, Europa-Parlamentet, de seneste Kommunal- og Regionsrådsvalg. Derudover kan du få interessant information om valgresultater gennem tiderne.

Folketingsvalg 2019

Onsdag den 5. juni 2019 var der valg til Folketinget

Valgresultat

Stemmeprocenter fra valgdagen

Stemmeprocenter fordelt på valgsteder i løbet af dagen

ValgstedKl. 9Kl. 12Kl. 15Kl. 18kl. 20
Fuglebjerghallen12,2136,3955,1372,281,24
Everdrup Samlingshus9,883549,2575,1384,25
Grønbro-Hallen9,6631,2849,6669,4780,37
Fladså-Hallen11,1239,3658,5176,8187,06
Tybjerg Forsamlingshus10,073653,2476,5587,72
Tappernøje - Fladsåskolen, afd. Korskilde9,6533,1354,0275,3985,14
Hammer Forsamlingshus8,8433,3152,8374,6683,51
Holmegaard-Hallen11,7136,6356,0976,1486,65
Holmegaardskolen, afd. Holme-Olstrup11,2139,3256,0975,888,35
Toksværd Forsamlingshus11,9638,8755,1575,0683,79
Glumsø Kro10,9936,1753,9874,8387,09
Sandby Forsamlingshus9,7029,153,374,5785,33
Skelby Forsamlingshus8,7832,6550,271,6383,27
HerlufmagleHallen9,4033,1453,0472,8783,25
Ll. Næstved Skole, afd. Karrebækvej12,5039,7256,5375,4184,79
Grønnegades Kaserne13,5336547077,39
Ellebækskolen, Kildemark11,6434,0550,1767,3376,72
Arena Næstved, Hal 212,6240,7556,9774,4483,04
Kobberbakkeskolen, afd. Sct. Jørgen12,1839,6658,0575,4883,49
Ellebækskolen, afd. Kalbyris10,2836,1953,687282,45
Ll. Næstved Skole, afd. Herlufsholmvej14,6640,1661,680,0588,08
Herlufsholmhallen13,3437,6355,774,1683,74
Kobberbakkeskolen, afd. Sydby9,9735,9254,5569,2577,04
Kobberbakkeskolen, afd. Rønnebæk8,8233,0352,3276,5388,79
Ll. Næstved Skole, afd. Hyllinge9,1833,6152,4570,5482,79
Ll. Næstved Skole, afd. Karrebæk16,2546,3364,1780,188,27

Europa-Parlamentsvalg 2019

Søndag den 26. maj 2019 var der valg til Europa-Parlamentet

Valgresultat

Stemmeprocenter fra valgdagen

Stemmeprocenter fordelt på valgsteder i løbet af dagen

ValgstedKl. 12Kl. 15Kl. 18Kl. 20
Fuglebjerg-Forsamlingshus23,6338,852,559,72
Everdrup Samlingshus25,0339,4157,567,53
Grønbro-Hallen21,1737,1251,7760,21
Fladså-Hallen26,9445,3261,4869,99
Tybjerg Forsamlingshus2643,9458,9568,18
Tappernøje - Fladsåskolen, afd. Korskilde23,4340,9256,9864,86
Hammer - Fladså-Hallen19,9436,2350,4758,07
Holmegaard-Hallen24,143,0658,266,45
Holmegaardskolen, afd. Holme-Olstrup25,942,3158,1366,4
Toksværd Forsamlingshus24,5141,2754,7462,88
Glumsø Kro24,9444,9959,7469,44
Sandby Forsamlingshus23,741,5557,7366,18
Skelby Forsamlingshus20,7337,849,859,55
HerlufmagleHallen22,2939,3753,8962,52
Ll. Næstved Skole, afd. Karrebækvej2542,3256,3866,08
Grønnegades Kaserne21,4635,8748,2155,79
Ellebækskolen, Kildemark21,6734,0547,0755,24
Arena Næstved, Hal 224,1741,5555,4463,68
Kobberbakkeskolen, afd. Sct. Jørgen23,8641,0254,8261,66
Ellebækskolen, afd. Kalbyris22,1236,7950,8459,16
Ll. Næstved Skole, afd. Herlufsholmvej27,4245,4561,2471,46
Herlufsholmhallen24,4140,453,5161,42
Kobberbakkeskolen, afd. Sydby22,637,7749,0254,95
Kobberbakkeskolen, afd. Rønnebæk21,8141,8456,2367,06
Ll. Næstved Skole, afd. Hyllinge22,7437,150,1758,34
Ll. Næstved Skole, afd. Karrebæk30,1850,2762,7470,82

Kommunalvalg og Regionsrådsvalg 2017

Tirsdag den 21. november 2017 var der Kommunalvalg og Regionsrådsvalg

Valgresultat

Stemmeprocenter fra valgdagen

Stemmeprocenter fordelt på valgsteder i løbet af dagen

ValgstedKl. 9 (uden brevstemmer)Kl. 9Kl. 12Kl. 15Kl. 18Kl. 20
Fuglebjerg-Hallen2,665,9417,1232,5155,8168,16
Everdrup Samlingshus4,146,5018,630,456,670,4
Grønbro-Hallen3,275,8316,1328,5155,4168,27
Fladså-Hallen3,528,2722,7235,7861,8378,66
Tybjerg Forsamlingshus3,804,961629,2856,271,22
Tappernøje Forsamlingshus3,396,8321,4332,5760,4972,18
Hammer Forsamlingshus3,156,0816,0726,0553,0867,79
Holmegaard-Hallen3,006,9120,6835,0660,8575,8
Holmegaardskolen, afd. Holme-Olstrup4,208,4022,2534,6762,4778,11
Toksværd Forsamlingshus3,196,0118,5629,3259,5473,27
Glumsø Kro3,206,202032,75773,6
Sandby Forsamlingshus4,236,0015,5925,847,665,2
Skelby Forsamlingshus3,783,7817,0926,0954,2568,05
HerlufmagleHallen4,147,5520,6832,2558,6471,34
Ll. Næstved Skole, afd. Karrebækvej3,619,3324,6636,3661,6176,8
Grønnegades Kaserne2,398,8622,534,45464,4
Ellebækskolen, Kildemark2,568,1619,6433,1552,7163,85
Arena Næstved, Hal 13,318,5822,9235,0458,6870,8
Kobberbakkeskolen, afd. Sct. Jørgen3,247,4423,7638,2265,4872,06
Ellebækskolen, afd. Kalbyris2,337,2620,2931,0355,669,99
Ll. Næstved Skole, afd. Herlufsholmvej3,748,8725,2741,2263,7380,01
Herlufsholmhallen3,288,7622,3134,2657,4671,34
Kobberbakkeskolen, afd. Sydby2,316,6121,132,6952,9763,51
Kobberbakkeskolen, afd. Rønnebæk3,227,7616,8430,3163,178,62
Ll. Næstved Skole, afd. Hyllinge3,467,9216,2831,1156,2568,07
Ll. Næstved Skole, afd. Karrebæk3,349,3129,847,771,581,46

Valgresultater gennem tiderne

Kontakt

Center for Politik og Udvikling

Send digital post (kræver nemid)

Relevante artikler